تماس با مدیر فنی : ۰۹۱۳۰۰۰۵۱۵۶ -- ۰۹۱۲۰۵۷۵۱۵۶
دفتر اصفهان : ۱۲-۳۲۲۳۳۱۱۱-۰۳۱ دفتر تهران : ۰۲۱۶۶۵۰۳۸۰۱

چگونگی کارکرد اینورتر (درایو) تکفاز به سه فاز

نیرو گاه های برق ، برق سه فاز را برای توزیع برق در شبکه توزیع تولید می‌کنند اما تنها برق تکفاز را به خانه ها ، مزارع ، شرکت ها و کارگاه ها میدهند.

همانطور که می‌دونید با استفاده از جریان تک فاز نمی­توان  موتورهای سه فاز را که معمولا بر اساس اسب بخار دسته بندی می­شوند را راه اندازی کرد و بیشتر اوقات کارگاه ها ، مزارع ، شرکت های تولیدی ، باغ ها و ویلا ها نیاز به راه اندازی موتور های بالای ۱۰ اسب دارند که به برق سه فاز نیاز دارد.

مبدل های تکفاز به سه فاز یا همان اینورتر ها برق ورودی تکفاز ۲۲۰ ولت را دریافت می‌کنند و با استفاده از مدارات الکترونیکی پیشرفته در خروجی برق  سه فاز ۳۸۰ ولت را برای استفاده موتور ها  پمپ ها و فن هایی که با برق سه فاز کار می‌کنند تحویل می‌دهند.

تست خروجی حتما توسط متخصصین باید انجام شود ))

برق را به ورودی مبدل تکفاز به سه فاز وصل کنید و دکمه روشن را فشار دهید و عمل تبدیل فاز را شروع کنید و با ولوم روی دستگاه فرکانس را به مثلا ۵۰ هرتز یا ۶۰ هرتز برسانید.

مولتی متر را روی ولتاژ متناوب تنظیم کنید و پراب سیاه که همان مشترک است را در خروجی ترمینال مشترک و پراب قرمز در خروجی ترمینال ولتاژ قرار دهید .

خروجی های درایو تکفاز به سه فاز را به ترتیب و یک به یک تست کنید. به صورتی که ولتاژ بین خروجی های L1 و L2 سپس L1  و L3 و در آخر L2 و L3 را به طور کامل چک کرده باشید

حالا اگر تمام خروجی ها با ولتاژ و فرکانس کار دستگاه سه فاز شما که میتواند موتور ، پمپ ، فن و یا هر چیز دیگری باشد مطابق بود ، میتوانید خروجی را به دستگاه خود وصل کرده و راه اندازیش کنید

نکات اینورتر تکفاز به سه فاز

1-  در حالت مطلوب معمولا خروجی های بین ۲ تا ۵ درصد اختلاف دارن ولی اختلاف بیشتر از این نشان از وجود مشکل در سیستم است

2- اینورتر تکفاز به سه فاز باید ورودی تکفاز ۲۲۰ ولت دریافت کند و خروجی سه فاز ۳۸۰ ولت تحویل دهد ، متاسفانه بیشتر از اینورتر های موجود در بازار خروجی سه فاز ۲۲۰ ولت به شما تحویل میدهند که این بسیار غلط است و به دستگاه شما آسیب می‌زند . پس از همان ابتدا از صحت این قضیه اطمینان حاصل کنید

نکته قابل توجه این است که در اینورترهای سری تکفاز VX  ریسان دارای ولتاژ ورودی 220 تکفاز و خروجی 380 سه فاز و سری  EZ  تکفاز ریسان  دارای ورودی 220 تکفاز و خروجی 220 سه فاز است که باعث منحصر به فرد شدن اینورترهای ریسان ( سری VX) نسبت به بقیه  اینورترها شده است که به خودی خود حائز اهمیت است .